Riiki sisenemine
Välisministeeriumi andmetel on Eesti kodanikule Austriasse reisimine viisavaba. Sisenemiseks sobivad nii Eesti pass kui isikutunnistus (ID-kaart), mis peavad kehtima kogu plaanitava reisi vältel.
Juhime tähelepanu sellele, et Austrial on õigus muuta riiki sisenemise ja seal viibimisega seotud reegleid ning ei pruugi sellest teisi riike koheselt teavitada. Seetõttu ei vastuta Välisministeerium reisiinfo õigsuse ega selle kasutamisest tekkida võiva kahju eest.
Soovitame riiki sisenemise tingimused sõltuvalt plaanitava reisi iseloomust üle täpsustada lähimast saatkonnast:
Austria Saatkond Tallinnas
Vambola 6, 10114 Tallinn
Telefon: (372) 627 87 40, 627 87 45
E-mail: [email protected]
Lennufirmad kasutavad riiki sisenemise õiguse kontrollimisel TIM-i (Travel Information Manual), kus reisisihi, passiandmete ja reisi eesmärgi sisestades saate informatsiooni viisa vajalikkuse, passi kehtivuse ja täiendavate nõuete kohta.
Reisimisel Austriasse või läbi Austria võib piirikontrolli tõttu ette tulla viivitusi. Täpsem info piirikontrolli kohta on leitav Euroopa Komisjoni kodulehelt.
Aeganõudvamaks võib osutuda piiriületus Saksamaa suunal seoses toimiva piirikontrolliga Austria-Saksamaa piiril. Lisaks maanteedel läbiviidavale piirikontrollile teostatakse kontrolli ka rongides ning liinibussides.
Reisijatel soovitatakse enne reisi jälgida infot Austria liiklusühingu/autoabi, maanteeameti ja liiklusinfo veebilehtedelt. Rahvusvahelise rongiliikluse kohta loe täpsemalt Austria Raudtee kodulehelt.
Kindlasti tuleb reisil viibides kaasas kanda isikut tõendavat dokumenti.
Austria on turvaline reisisihtkoht, siiski tuleks säilitada tavapärane ettevaatlikus oma isiklike asjade suhtes eelkõige rahvarohketes kohtades. Suuremates linnades esineb pisikuritegevust, taskuvargad liiguvad kauplustes, kaubanduskeskustes, tänavatel ning ühistranspordis. Kaugsõidurongides on soovitav olla tähelepanelik oma isiklike asjade suhtes ning autost lahkudes ei ole soovitav jätta väärtuslikke esemeid nähtavale. Lisaks on soovitav hoida pangakaardid ja sularaha eri kohtades.
Seadused ja tavad
Austria seaduste kohaselt peab isikut tõendav dokument olema kaasas või kättesaadav ühe tunni jooksul. Uimastite omamise, tarvitamise ja nendega kaubitsemise eest on seadusega ettenähtud ranged karistused.
Austria kiirteed on tasulised. Kiirteemaksu (saksa k. Mautgebühr) tasumisel antakse sõitjale vastav kleebis ehk vignette. Kleebiseid müüakse tanklates ning tubaka- ja ajalehekioskites. Mõned maanteelõigud on suletud tõkkepuuga ning nende läbimiseks tuleb maksta eritasu. Sellised maanteelõigud on: Arlberg-Straßentunnel, Brenner-Autobahn, Dachsteinstraße, Felbertauernstraße, Gerlos Alpenstraße, Großglockner-Hochalpen-Straße, Maltatal-Hochalmstraße, Nockalmstraße, Pyhrn-Autobahn (Gleinalmtunnel), Pyhrn-Autobahn (Bosrucktunnel), Silvretta Hochalpenstraße, Sölden – Rettenbachferner-Tiefenbachferner, Tauern-Autobahn, Timmelsjoch, Villacher Alpenstraße – Dobratsch.
Autojuhtimine pole lubatud suurema kui 0,5-promillise alkoholisisaldusega veres.
Arstiabi
Eesti Haigekassas kindlustatud inimesed, kes viibivad teises liikmesriigis ajutiselt, saavad vajaminevat arstiabi võrdsetel tingimustel selles riigis elavate kindlustatud inimestega. Selleks tuleb taotleda Haigekassast Euroopa ravikindlustuskaart. Vajaminev arstiabi ei ole siiski tasuta – maksta tuleb patsiendi omavastutustasud (visiiditasu, voodipäevatasu jne) asukohamaa tariifide järgi. Lisaks Euroopa ravikindlustuskaardile soovitame sõlmida ka reisikindlustuse.
Enne reisile minekut on soovitav konsulteerida lähima reisimeditsiini kabinetiga, milliseid vaktsineerimisi tuleks eelnevalt teha ja kuidas võimalikke terviseriske vältida. Üldisi nõuandeid tervena reisimiseks leiate vaktsineeri.ee kodulehelt.
Soovitame enne reisi end Väliministeeriumi kodulehel registreerida.
Tööturg
Juhul kui Eesti kodanik soovib Austriasse elama, tööle või õppima asuda või seal tööd otsida, peab ta riigis viibimise registreerima. Registreerimiseks tuleb pöörduda kohalikku omavalitsusse, mitte hiljem kui kolme kuu möödudes riiki sisenemise päevast arvates.
Alates 1. maist 2011 Eesti kodanikud Austrias töötamiseks enam tööluba ei vaja. Kasulikku infot töötamise kohta Austrias leiate EURESe kodulehelt ning ja Austrias elamise ja töötamise infovoldikust.
Kasulikud numbrid
Looduslikud tingimused
Mägipiirkondades on laviinioht, eriti kevadperioodil. Infot laviinide kohta leiate lawine.at ja avalanches.org veebilehtedelt. Kohapeal viibides tuleb järgida ametlikke korraldusi.
On soovitav teha kõikehõlmav reisikindlustus ning enne kindlustuslepingu sõlmimist tutvuda lepingutingimustega. Täpsemat informatsiooni leiad Austria reisiinfo kodulehelt.
Kui vajad võõrsil abi
Sõltuvalt juhtunust on paljudes olukordades abiks perekond, sõber, lennufirma, reisikorraldaja, tööandja või reisikindlustusfirma.
Konsulaarabi saab Eesti Suursaatkonnast Viinis või Eesti aukonsulaatidest Austrias.
Hädaolukorras saab konsulteerida Välisministeeriumi valveametnikuga telefonil +372 6377 000 või +372 53 01 9999 (24h).